W celu uzyskania orzeczenia sanitarno-epidemiologicznego (dawniej nazywanego książeczką sanepidowską) należy wykonać badania kału na nosicielstwo Salmonella i Shigella.

Z poniższego artykułu dowiesz się jak wykonać badania kału do książeczki sanepidowskiej bez wychodzenia z domu lub odwiedzając Sanepid. 

Badania kału bez wychodzenia z domu

 1. Zamów pakiet sanitarny online z dostawą kurierem pod wskazany adres. 
 2. Odeślij próbki do laboratorium - opakowanie zwrotne jest w pakiecie. Wyniki badań otrzymasz mailem po ok. 5-7 dniach roboczych.
 3. Gdy otrzymasz wyniki umów się online na telekonsultację z lekarzem medycyny pracy.
 4. Po rozmowie lekarz prześle na Twojego maila orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych (tzw. książeczkę sanepidowską). 

Zamów pakiet

Badania kału w Sanepidzie

 1. Odwiedź Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w swojej okolicy i poproś o zestaw do pobrania próbek kału w kierunku wykluczenia zarażenia bakterią Salmonella i Shigiela.
 2. Dostarcz próbki do laboratorium w ustalonym terminie. Wyniki posiewu są dostępne zazwyczaj po ok. 5-10 dniach roboczych.
 3. Wraz z wynikami badań kału zgłoś się do lekarza medycyny pracy, który przeprowadzi badanie sanitarno-epidemiologiczne i wyda orzeczenie.

Jak pobrać kał do badania sanitarno-epidemiologicznego?

Aby wykonać badania kału do książeczki sanepidowskiej, należy pobrać trzy próbki z trzech różnych wypróżnień.

Pobieranie próbek:

 1. Przygotuj pojemniki na kał lub wymazówki na podłożu transportowym.
 2. Oddaj stolec na czysty papier toaletowy lub do czystego, wyparzonego naczynia (nigdy do muszli klozetowej).
 3. Próbki powinny być pobrane z kilku różnych miejsc stolca.

Przechowywanie i dostarczenie do badania:

 1. Próbki kału należy przechowywać w chłodnym miejscu, np. lodówce, i dostarczyć do laboratorium do 72 godzin od pierwszego pobrania.
 2. Próbki muszą być opisane imieniem, nazwiskiem, datą i godziną pobrania.

Podsumowanie

Badanie kału do książeczki sanepidowskiej to niezbędny krok w celu zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego w miejscach pracy, gdzie może wystąpić m.in. bliski kontakt z żywnością. Badanie można zrealizować bez wychodzenia z domu lub w Sanepidzie, czyli w jednej z wybranych Państwowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

 

Karol Świerc
Autor Karol Świerc Koordynator projektu książeczka-sanepidowska.pl