Ile trwa wyrobienie książeczki sanepidowskiej?
Podstawowe informacje i procedury
24 lutego 2025
25 marca 2025
Spis treści
Wyrobienie książeczki sanepidowskiej, czyli uzyskanie orzeczenia sanitarno-epidemiologicznego jest procesem niezbędnym dla osób planujących pracę w gastronomii, w kontakcie z żywnością i wodą do spożycia, lekarzy, pielęgniarek i wielu innych. Zdobycie orzeczenia składa się z kilku etapów. Ile tym samym trwa wyrobienie książeczki sanepidowskiej? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.
Jak wygląda proces wyrabiania książeczki sanepidowskiej krok po kroku?
Proces uzyskania orzeczenia sanitarno-epidemiologicznego jest kilkuetapowy.
Oto co należy zrobić krok po kroku:
- Uzyskać skierowanie na badania sanitarno-epidemiologiczne jeżeli pracodawca chce, aby nazwa jego firmy była wpisana na orzeczeniu. Warto wiedzieć, że możliwe jest także wydanie orzeczenia bez skierowania, na własny wniosek.
- Oddać próbki kału do badania w kierunku wykluczenia nosicielstwa bakterii Salmonella/Shigella. Na analizę próbek czeka się z reguły od 5 do 10 dni, w zależności od laboratorium. W okresach wzmożonego zapotrzebowania, np. latem, czas oczekiwania może się wydłużyć.
- Po uzyskaniu wyników można zarejestrować się na badania sanitarno-epidemiologiczne online lub udać się do lekarza medycyny pracy, który na podstawie wywiadu i wyników badań wyda orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne. Czas trwania tego etapu jest zależny od dostępności lekarza. W przypadku badań online lekarz kontaktuje się z badanym telefonicznie, omawia wyniki badań, a następnie wysyła orzeczenie na adres e-mail.
Ile trwa wyrobienie książeczki sanepidowskiej?
Uzyskanie orzeczenia sanitarno-epidemiologicznego, potocznie zwanego książeczką sanepidowską, trwa zazwyczaj 2 tygodnie. Główne czynniki wpływające na czas wyrobienia książeczki sanepidowskiej to:
- dostępność laboratorium - w laboratorium czas oczekiwania na wyniki wynosi od 5 do 10 dni,
- umówienie wizyty u lekarza medycyny pracy – czas oczekiwania w poradni medycyny pracy może być dłuższy niż w przypadku badań sanitarno-epidemiologicznych online.
Podsumowanie
Aby wyrobić książeczkę sanepidowską, czyli uzyskać orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne, warto przygotować się z wyprzedzeniem, zwłaszcza gdy planuje się rozpoczęcie pracy w określonym terminie.