Proces wyrobienia książeczki sanitarno-epidemiologicznej składa się z kilku prostych kroków. Badania sanitarne można wykonać bez wychodzenia z domu lub odwiedzając Sanepid, a następnie poradnię medycyny pracy.

Orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne bez wychodzenia z domu

W celu uzyskania orzeczenia sanitarno-epidemiologicznego (dawniej zwanego książeczką sanepidowską) najpierw należy wykonać badania kału w celu wykluczenia nosicielstwa bakterii Salmonella i Shigella.

Jeżeli nie posiadasz wyników badań kału: 

 1. Zamów pakiet sanitarny online z dostawą kurierem pod wskazany adres. 
 2. Odeślij próbki do laboratorium - opakowanie zwrotne jest w pakiecie. Wyniki badań otrzymasz mailem po ok. 5-7 dniach roboczych.
 3. Gdy otrzymasz wyniki umów się online na telekonsultację z lekarzem medycyny pracy.
 4. Po rozmowie lekarz prześle na Twojego maila orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych (tzw. książeczkę sanepidowską). 

Jeżeli posiadasz wyniki badań kału:

 1. Zarejestruj się na badania sanitarno-epidemiologiczne online dodając zdjęcie wyników badań kału.
 2. Lekarz skontaktuje się z Tobą w umówionym terminie.
 3. Po telekonsultacji otrzymasz orzeczenie (tzw. książeczkę sanepidowską) mailem.

Książeczka sanepidowska w poradni medycyny pracy

Jeżeli nie posiadasz wyników badań kału:

 1. Odwiedź Sanepid, czyli Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i poproś o zestaw do pobrania próbek kału w kierunku wykluczenia zarażenia bakteriami Salmonella i Shigiela.
 2. Dostarcz próbki do laboratorium w ustalonym terminie. Wyniki posiewu są dostępne zazwyczaj po ok. 5-10 dniach roboczych.
 3. Wraz z wynikami badań kału zgłoś się do lekarza medycyny pracy, który przeprowadzi badanie sanitarno-epidemiologiczne i wyda orzeczenie.

Jeżeli posiadasz wyniki badań kału:

 1. Umów się na wizytę do lekarza medycyny pracy i zabierz ze sobą wyniki badań kału.
 2. Lekarz przeprowadzi badanie sanitarno-epidemiologiczne i wyda orzeczenie.

Podsumowanie

Wyrobienie książeczki sanepidowskiej online jest wygodniejsze i szybsze, ponieważ umożliwia załatwienie wszystkich formalności bez konieczności wychodzenia z domu. Z kolei osobista wizyta w sanepidzie i poradni medycyny pracy wymaga fizycznej obecności, co może być zdecydowanie bardziej czasochłonne i wiązać się z dodatkowymi kosztami dojazdu.

Karol Świerc
Autor Karol Świerc Koordynator projektu książeczka-sanepidowska.pl