Chociaż samej książeczki jako dokumentu nie trzeba wymieniać, kluczowe jest regularne ponawianie badań lekarskich, których wynikiem jest orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne i często, jako dodatek, wpis w książeczce sanepidowskiej. 

Ważność książeczki sanepidowskiej

Książeczka sanepidowska, formalnie zwana orzeczeniem do celów sanitarno-epidemiologicznych, jest dokumentem potwierdzającym, że osoba nie jest nosicielem chorób zakaźnych, co jest szczególnie ważne w branżach związanych z żywnością, opieką zdrowotną, a także z kosmetologią (Dz.U. 2024 poz. 924 Art.6). Ważność badań sanitarno-epidemiologicznych nie jest określona na stałe. Zgodnie z zaleceniami lekarzy medycyny pracy, badania kału należy powtarzać co około 10 lat, natomiast badania lekarskie zazwyczaj co 2 lata.

Przedłuż ważność książeczki sanepidowskiej online > 

Przedłużenie ważności książeczki sanepidowskiej krok po kroku

Aby przedłużyć ważność książeczki sanepidowskiej, konieczne jest uzyskanie orzeczenia sanitarno-epidemiologicznego, będącego wynikiem badania lekarskiego. Podczas badania należy przedstawić lekarzowi wynik badania kału w kierunku nosicielstwa bakterii Salmonella / Shigella. 

Proces przedłużania ważności  książeczki sanepidowskiej obejmuje:

  1. Skierowanie na badania: Zwykle wystawiane przez pracodawcę. Badania można również wykonać na własny wniosek bez skierowania.
  2. Badanie lekarza medycyny pracy: Na podstawie wywiadu i wyników badania kału lekarz wydaje orzeczenie.

Podsumowanie

Termin ważności orzeczenia sanitarno-epidemiologicznego, czyli tzw. książeczki sanepidowskiej, zależy od badania przeprowadzanego przez lekarza medycyny pracy  Należy pamiętać o przedłużeniu ważności badań sanitarno-epidemiologicznych w celu uniknięcia przerwy w wykonywanej pracy. 
 

Karol Świerc
Autor Karol Świerc Koordynator projektu książeczka-sanepidowska.pl