Książeczka sanepidowska dla ucznia - wszystko, co warto wiedzieć
Książeczka sanepidowska, formalnie nazywana orzeczeniem lekarskim do celów sanitarno-epidemiologicznych, jest niezbędna dla uczniów podejmujących praktyki zawodowe, pracę wakacyjną w gastronomii, sklepie spożywczym czy hotelarstwie.
Ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U.2008 nr 234 poz. 1570) reguluje kwestie dotyczące badań sanitarno-epidemiologicznych dla wszystkich osób, od których wymaga się aktualnego orzeczenia sanitarno-epidemiologicznego, w tym uczniów.
Jak wyrobić książeczkę sanepidowską dla ucznia?
I. Badania kału w kierunku nosicielstwa bakterii Salmonella i Shigella
Aby uzyskać orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne (tzw. książeczkę sanepidowską) uczeń w pierwszej kolejności wykonuje badania kału na nosicielstwo bakterii Salmonella i Shigella.
- Zamówienie zestawu pobraniowego przez Internet lub wizyta w laboratorium.
Uczeń zamawia zestaw pobraniowy online lub zgłasza się do najbliższego laboratorium po pojemniki na próbki kału. - Oddanie próbek kału do badania.
Uczeń pobiera próbki kału przez trzy kolejne dni, a następnie dostarcza do laboratorium. - Odbiór wyników
Jeżeli uczeń zamówił badania kału bez wychodzenia z domu, wyniki otrzyma na maila po 5-7 dniach roboczych. W przypadku wizyty w lokalnym laboratorium wyniki są zazwyczaj do odbioru do 10 dni roboczych.
II. Badania sanitarno-epidemiologiczne online lub wizyta u lekarza medycyny pracy
Po otrzymaniu wyników badań uczeń rejestruje się na badania sanitarno-epidemiologiczne online lub umawia wizytę w poradni medycyny pracy. Na podstawie wywiadu zdrowotnego oraz wyników badań kału lekarz wydaje orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych.
Podsumowanie
Książeczka sanepidowska stanowi jeden z pierwszych, ważnych dokumentów dla uczniów planujących podjąć pracę zarobkową w okresie wakacyjnym, zwłaszcza w branży gastronomicznej. Proces uzyskania orzeczenia sanitarno-epidemiologicznego przebiega według określonych etapów i jest stosunkowo prosty, pod warunkiem zachowania właściwej kolejności poszczególnych działań.