Książeczkę sanitarno-epidemiologiczną w Warszawie można otrzymać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykonanie badań sanitarno-epidemiologicznych online bez wychodzenia z domu. Drugim zaś jest tradycyjna forma, polegająca na odwiedzeniu Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a następnie poradni medycyny pracy.

Z poniższego artykułu dowiesz się jak wyrobić książeczkę sanepidowską w Warszawie bez wychodzenia z domu lub odwiedzając Sanepid i poradnię medycyny pracy.

Książeczka sanepidowska bez wychodzenia z domu

W celu uzyskania orzeczenia sanitarno-epidemiologicznego (dawniej zwanego książeczką sanepidowską) najpierw należy wykonać badania kału w celu wykluczenia nosicielstwa bakterii Salmonella i Shigella.

Jeżeli nie posiadasz wyników badań kału: 

 1. Zamów pakiet sanitarny online z dostawą kurierem pod wskazany adres. 
 2. Odeślij próbki do laboratorium - opakowanie zwrotne jest w pakiecie. Wyniki badań otrzymasz mailem po ok. 5-7 dniach roboczych.
 3. Gdy otrzymasz wyniki umów się online na telekonsultację z lekarzem medycyny pracy.
 4. Po rozmowie lekarz prześle na Twojego maila orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych (tzw. książeczkę sanepidowską). 

Zamów pakiet

Jeżeli posiadasz wyniki badań kału:

 1. Zarejestruj się na badania sanitarno-epidemiologiczne online dodając zdjęcie wyników badań kału.
 2. Lekarz skontaktuje się z Tobą w umówionym terminie.
 3. Po telekonsultacji otrzymasz orzeczenie (tzw. książeczkę sanepidowską) mailem.

Umów się na badania online

Książeczka sanepidowska w poradni medycyny pracy

Jeżeli nie posiadasz wyników badań kału:

 1. Odwiedź Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie i poproś o zestaw do pobrania próbek kału w kierunku wykluczenia zarażenia bakteriami Salmonella i Shigiela.
 2. Dostarcz próbki do laboratorium w ustalonym terminie. Wyniki posiewu są dostępne zazwyczaj po ok. 5-10 dniach roboczych.
 3. Wraz z wynikami badań kału zgłoś się do lekarza medycyny pracy, który przeprowadzi badanie sanitarno-epidemiologiczne i wyda orzeczenie.

Jeżeli posiadasz wyniki badań kału:

 1. Umów się na wizytę do lekarza medycyny pracy i zabierz ze sobą wyniki badań kału.
 2. Lekarz przeprowadzi badanie sanitarno-epidemiologiczne i wyda orzeczenie.

Podsumowanie

Wyrobienie książeczki sanepidowskiej w Warszawie bez konieczności wychodzenia z domu jest szybsze i wygodniejsze, ponieważ umożliwia załatwienie wszystkich formalności na odległość w krótkim okresie czasu. Z kolei osobista wizyta w Sanepidzie i poradni medycyny pracy może być zdecydowanie bardziej czasochłonna i wiązać się z kosztami dojazdu.

Karol Świerc
Autor Karol Świerc Koordynator projektu książeczka-sanepidowska.pl